Pingwin w natarciu

Dostałeś karę od Pingwina 3.0? Trwają prace nad ich usunięciem

Jeśli czekasz od poprzedniej aktualizacji Pingwina na ściągnięcie kary algorytmicznej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Google potwierdziło, że wkrótce negatywne skutki tego filtra zostaną usunięte.

Gary Illes na Twitterze potwierdził, że Ci, którzy cierpią z powodu wcześniejszych kar od Pingwina, powinni spodziewać się wkrótce poprawy.

Usunięcie kary algorytmicznej nie spowoduje jednak, że pozycje wrócą na miejsce sprzed czasu nałożenia filtra. Pingwin 4.0 nie karze witryny za nienaturalne linki, a owe linki ignoruje i zmniejsza ich znaczenie. Z tego powodu linki, które przed karą dawały Ci wysokie miejsce w rankingu, teraz nie będą się liczyć. Jeśli zatem nie będą się liczyć, nie spowodują także spadku pozycji. Jeśli nie zadbałeś o wartościowe linki, Twoja pozycja w wyszukiwarce może nie ulec zmianie na lepsze mimo usunięcia kary.

Zdejmowanie kar algorytmicznych zostało wdrożone i może potrwać jeszcze kilka dni zanim widoczne będą efekty.

Aktualizacja Pingwina 4.0 w końcu w toku!

Google oficjalnie potwierdziło na blogu dla webmasterów aktualizację algorytmu Pingwin!

Tej długo wyczekiwanej wiadomości – ostatnia aktualizacja miała miejsce dwa lata temu – można było spodziewać się po coraz częstszych sygnałach od użytkowników na całym świecie o burzliwych zmianach w wyszukiwarce.

Przypomnijmy, że Pingwin to algorytm, którego zadaniem jest ograniczenie spamu w sieci. Został wprowadzony po raz pierwszy w kwietniu 2012 roku i od tej pory eliminuje strony zawierające nienaturalne linki, czyli zazwyczaj strony wykorzystujące zaplecza o niskiej jakości oraz pozyskujące linki zwrotne za pomocą systemów SWL.

Co się zmieni?

Nowa wersja algorytmu jest stale wdrażana, dlatego na pełny obraz zmian trzeba jeszcze poczekać. Najważniejsze zmiany, które pojawią się w nowym algorytmie to:

  • algorytm od teraz działa w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że linki będą na bieżąco monitorowane. W przypadku nałożenia kary za słaby profil linków, dzięki działaniu algorytmu w czasie rzeczywistym istnieje możliwość szybszego cofnięcia kary, oczywiście pod warunkiem poprawy linkowania.
  • wzrost skuteczności algorytmu – od teraz reaguje on na sygnały ze spamowych rankingów Google, co oznacza, że spadek pozycji dotyczyć będzie konkretnych podstron, na których wykryto słabe linki, nie zaś całej witryny.
  • Pingwin staje się częścią głównego algorytmu – od teraz jest on jednym z 200 składowych głównego algorytmu Google, decydujących o pozycji strony.

Można powiedzieć, że aktualizacja algorytmu była prezentem na 18 urodziny Google, które wypadają dzisiaj. Czy te ważne wydarzenia zmienią istotnie pozycjonowanie stron www? Odpowiedź na to pytanie z pewnością pojawi się w kolejnych newsach.

Kolejne zmiany w rankingu. Czy to w końcu Pingwin?

Wczoraj na zagranicznych forach internetowych dotyczących SEO oraz na Twitterze pojawiły się kolejne informacje o możliwej aktualizacji algorytmu:

Seems to be, so much flux going on, serps changing with almost every search (not new, just more frequent lately).

Yep, same here in the UK too. Longest spell of turbulence I can remember, and I was here before Google.

Agreed, tons of flux. Hasn’t stopped since the end of August. Something pretty big must be brewing. Just curious when it will be done rolling out or being tested.

Przypomnijmy, że pierwsze domniemania o aktualizacji algorytmu pojawiły się 2 września na podstawie doniesień użytkowników o znaczących wahaniach pozycji. Wówczas Google nie powiedziało dokładnie czym było to spowodowane, ale zapewniło, że nie jest to aktualizacja Pingwina.

Czy tym razem można podejrzewać, że chodzi o Pingwina? Barry Schwarz z SE Roundtable przypuszcza, że również tym razem nie jest to Pingwin, ale uważa, że wydarzenia z 2 września oraz wczorajsze są ze sobą powiązane.

Ilu użytkowników zauważyło poprawę po aktualizacji Pingwina 4.0?

Na Se Roundtable pojawiła się tydzień temu ankieta z pytaniem, czy użytkownicy dostrzegli jakieś zmiany w rankingu w okolicach 23 sierpna, czyli po aktualizacji Pingwina.

W ankiecie wzięło udział prawe 600 osób. Zdecydowana większość (73%) nie zauważyła żadnych zmian w rankingu po aktualizacji algorytmu. Jedynie 12% użytkowników, którzy wzięli udział w ankiecie, zauważyli poprawę swojej pozycji, a 15% zaobserwowało spadek.

Zmiany w wyniku aktualizacji algorytmu mogą być teraz jeszcze bardziej widoczne i wpłynąć na pozycjonowanie stron w wyniku trwającego od zeszłej środy procesu zdejmowania kar algorytmicznych nałożonych przez Pingwina 3.0.

Na portalu Se Roundtable pojawiła się nowa ankieta, w której można udzielić odpowiedzi dotyczącej tego, czy nasz ranking uległ zmianie od ostatniej środy.

Pingwin 4.0. jednak nie wymaga wyrzekania się linków?

W jednym z ostatnich newsów informowaliśmy, że Google nie zmieniło swoich rekomendacji odnośnie wyrzekania się linków. Pojawiły się w tej kwestii nowe fakty, które dowodzą, że nie jest to konieczne.

Pingwin 4.0 nie obniża pozycji za linki spamerskie jak było do tej pory, ale dewaluuje ich wartość. To znacząco zmienia podejście do wyrzekania się linków. Obecnie Pingwin prawdopodobnie napotykając niewłaściwe linki ignoruje je i nie obniża rankingu witryny. Ignorowanie takich linków może owszem spowodować obniżenie pozycji strony w wyszukiwarce, ale z pewnością nie będzie ono tak duże jak przy poprzednich wersjach algorytmu.

W związku z tym wydaje się, że wyrzekanie się linków w odniesieniu do Pingwina nie ma sensu. Dewaluacja linków przez algorytm to takie samo działanie jak ich zrzeczenie się.

Oczywiście informacje te dotyczą jedynie Pingwina 4.0., disavow tool wciąż obowiązuje w odniesieniu do kar ręcznych.