Pomożemy Ci SZYBKO zdobyć klientów! SPRAWDŹ

SEO Analiza, czyli co mogło spowodować spadek pozycji w Google?

Spadek pozycji w Google – te słowa spędzają sen z powiek każdemu właścicielowi sklepu internetowego, bloga czy początkującego portalu internetowego. Jest to o tyle zła informacja, że zapowiada kolejne, bardziej intensywne działania, w celu wypromowania witryny na nowo. Oczywiście, najlepiej by tego rodzaju działania poprzedziła odpowiednia SEO analiza, dzięki której będzie można sprawdzić, co dokładnie spowodowało spadek pozycji w Google, a także jakie działania mogą poprawić ten wynik. #wiemyjak

seo analiza jak nie spasc w wynikach google

Dlaczego następuje spadek pozycji w Google?

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, a na dodatek są bardzo zróżnicowane. Naprawa niektórych zajmie chwilę, z innymi będziemy musieli się mocno namęczyć. Ważne jednak aby dowiedzieć się, która opcja pasuje do naszego przypadku, żeby móc w rzetelny sposób temu zaradzić.

 • wprowadzenia zmian w strukturach wewnętrznych linków – (np. zmiany nazw kategorii na blogu czy w sklepie internetowym, zmiany nazw podstron) – takie działanie przeprowadzone przez niedoświadczone osoby może spowodować, że strony i podstrony, na które było zlecone pozycjonowanie, nie będą widoczne dla wyszukiwarki. Nie odbędzie się tzw. crawling, a wyszukiwarka nie wyświetli pozycji w wynikach. Prawdopodobne jest także, że wywoła to zaburzenia w działaniu strony.
 • udostępnienie strony pod nową domeną – tutaj problem może wiązać się ze złym przekierowaniem w obrębie strony. W celu prawidłowego działania musi ona być przekierowana. Można to zrobić przy pomocy przekierowania 301. Jeżeli to rozwiązanie nie zostanie zastosowane, może się okazać, że pojawi się kilka stron o tej samej treści, co wyszukiwarka będzie traktowała jako duplicate content i przez to może spać nasza pozycja w rankingu.
 • duplikowanie treści – wyżej wspominany duplicate content dotyczy nie tylko treści w obrębie jednej witryny. Cały czas można spotkać się z kopiowaniem treści z innych stron. Powszechną praktyką jest powtarzanie się opisów produktów w sklepach internetowych. Takie działanie naraża stronę nie tylko na spadek pozycji, ale i inne nieprzyjemności. O wiele lepiej jest zainwestować w dobrze przygotowane, również pod kątem SEO opisy i treści, które wspomogą pozycjonowanie strony, ale także wpłyną na to, jak klienci ją odbierają.
 • nadmierna optymalizacja strony internetowej – warto przypomnieć, że wypisywanie na siłę słów kluczowych negatywnie wpływa na naszą pozycję w wyszukiwarce. Należy zadbać, aby wymieniane frazy były związane z ogólnym tematem całego tekstu i miały naturalny wydźwięk.

Seo analiza – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Seo analiza to pierwsza czynność, którą należy podjąć w czasie, kiedy okazuje się, że nasza strona bardzo szybko straciła wysoką pozycję w Google. Jak się okazuje, często zdarzają się spadki nawet o kilkaset pozycji w dół. Dobrze przeprowadzona SEO analiza pozwoli w miarę szybko określić problem, a także da narzędzia do jego rozwiązania. Do podstawowych działań, które mają pomóc w uzyskaniu wysokiej pozycji strony, w zależności od problemu, należą przede wszystkim:

 • odpowiednie przekierowania – pozwalają na przekierowanie adresu strony i uniknięcie duplikowania się treści. Takie działania umożliwiają także osobom zainteresowanym naszą ofertą, jej szybkie odnalezienie, w razie, gdyby adres główny lub adresy poszczególnych podstron zostały zmienione.
 • linkowanie wewnętrzne – w przypadku, gdy do zmiany pozycji przyczyniły się zmiany w linkach wewnętrznych, warto spróbować przywrócić ich poprzednią strukturę, która pozwalała na wysoką pozycję w wyszukiwarce.
 • optymalizacja strony – teksty i grafiki umieszczone na stronie powinny być odpowiednio zoptymalizowane. To zadanie warto zlecić specjaliście, który przeprowadzi audyt strony i określi, co dokładnie wymaga zmian. Niekiedy wystarczy dopracowanie tekstów, innym razem konieczne okazać się może wprowadzenie gruntownych zmian nie tylko w treści, ale i w szacie graficznej całej witryny. Dbałość o te szczegóły wpłynie pozytywnie zarówno na pozycjonowanie, jak i również na opinię użytkowników, którzy docenią ciężką pracę nad zawartością strony.
 • regularne audyty – należy systematycznie upewniać się, czy strona prawidłowo funkcjonuje. Jednym z elementów, o którym łatwo zapomnieć, są backlinki. Może się okazać, że zostały utracone te bardzo wartościowe, przez co podupadła także jakość naszej witryny. Warto wtedy zorientować się skąd dokładnie pochodziły linki, dlaczego je straciliśmy i czy jest szansa na ich odzyskanie.

Co jeszcze mogło sprawić, że strona spadła w Google?

Gdy zauważyłeś spadek pozycji w Google, warto sprawdzić, czy na stronę nie została nałożona kara przez Google (ban lub filtr). Zazwyczaj jest to spowodowane stosowaniem niedozwolonych technik pozycjonowanie. Ale być może ktoś z konkurencji postanowił postąpić nieetycznie i zaszkodził Twojej stronie. Możliwe przyczyny spadku to:

 • aktualizacje Google – Google nieustannie rozwija się i zmienia, aby dostarczyć swoim użytkownikom jak najlepszych doświadczeń. W związku z tym wprowadza aktualizacje, które mogą tymczasowo, ale również i trawle wpłynąć na wyniki wyszukiwań. Warto śledzić, czy spadek pozycji w Google występował jedynie ze względu na tak zwany “Google dance”, czy też zainicjowane w procesie innowacji zmiany, na stałe zdegradowały miejsce naszej witryny w rankingu.
 • konkurencja – zawsze warto śledzić konkurencje i jej poczynania, szczególnie w przypadku kiedy pozycja danej strony została przez nich zdominowana. Być może mają lepiej dopracowane słowa kluczowe, ciekawszą szatę graficzną, a może poruszają w swoich tekstach bardziej intrygujące tematy. Jeśli kontrolowanie poczynań konkurencji, a następnie ich analiza sprawiają Ci kłopot, lub zwyczajnie nie masz na to czasu, warto zgłosić się do profesjonalistów. Z ich pomocą dowiesz się, co zrobić, aby podnieść pozycję swojej strony w rankingach.
 • cloaking – możliwe jest również, że w związku z działaniami hakerskimi, dana strona została poddana tzw. cloakingowi. W tym przypadku treści, które są widoczne dla użytkownika, rozmijają się z tymi pokazywanymi wyszukiwarce. Google widzi to jako działania black hat SEO i nałoży na stronę filtr lub ban, powodującą spadek pozycji w Google.
 • sprawność strony – to, z jaką prędkością ładuje się strona oraz czy w ogóle działa, ma bardzo duże znaczenie. Użytkownik, który długo czeka, czasem z zerowym rezultatem, na wyświetlenie oczekiwanych treści, może porzucić domenę i zwiększyć tym samym współczynnik odrzuceń. Ma to oczywiście negatywny wpływ na pozycję w wyszukiwarce. Należy zadbać o optymalizację witryny w celu przyspieszenia jej działania, ale również regularnie sprawdzać, czy dokonano opłaty za domenę oraz, czy właściciel serwera, z jakiego się korzysta, dba o dostarczaną usługę. Nie zaszkodzi także zatroszczyć się o stworzenie sprawnej wersji mobilnej, która ułatwi odnalezienie i poruszanie się po witrynie osobom używającym smartfona czy tabletu.

Na którym miejscu jest moja strona w Google?

Aby nie musieć w panice zadawać sobie tego pytania, najlepiej zadbać, żeby SEO analiza przeprowadzona została przez wyszkolony do tego zespół. Dzięki temu sprawniej zostaną znalezione przyczyny spadku pozycji w Google, ale również rozwiązania tego problemu. Zaoszczędzi to czas, pieniądze i nerwy właścicielom domeny, a jej użytkownikom zapewni najlepsze możliwe doświadczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą OFERTĄ NA POZYCJONOWANIE

#wiemyjak wykonać SEO analizę dla Ciebie

Ocena artykułu:
3.5/5 (4)

Komentarze

Dodaj komentarz

 1. Michał Leszek pisze:

  Sądzę, że seo analizę warto przeprowadzać nie tylko gdy coś złego stało się z witryną, ale również wtedy gdy osiągamy szczególnie wysokie wyniki. Wtedy można zaobserwować co przyczyniło się do pozytywnych zmian i wzmocnić te działania.

x

ZAMÓW WYCENĘ

Filtr antyspamowy

Podanie imienia i nazwiska jest dobrowolne, natomiast podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do obsługi zapytania. Państwa dane będą przetwarzane w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Wysłane zapytanie obsługiwane jest przez EACTIVE wiemy jak sp. z o.o. sp. k.

* Pole wymagane

#wiemyjak